Hercfeld započinje uvodno poglavlje svoje knjige zapažanjem da su antropolozi, iako sa zakašnjenjem, u skorije vreme počeli da posvećuju veću pažnju načinima sadejstvovanja modernih država i nacionalizma. On svoj postupak određuje kao „sagledavanje iznutra“ i „gledanje iza fasade“ unifikatorske nacionalističke retorike, kojim se istražuju granice kreativnog neslaganja unutar nacionalnih zajednica. Hercfelda zanima da „dereifikuje“ predstave o državi, upravo tako što će analizovati postupke uz pomoć kojih državni akteri čine da se ona reifikuje, odnosno da se doživljava ne kao sadejstvo delatnih ljudi, njihovih institucionalnih uloga i ličnih ciljeva nego kao prirodna, nužno postojeća „društvena stvar“. U isto vreme, primećuje Hercfeld, baš „obični ljudi“, kojima je u interesu da izbegnu domašaj tako postvarenih državnih institucija, doprinose upravo onom postvarivanju od čije posledice – koncepcije države kao neizbežnog i svemoćnog Behemota – nastoje da pobegnu: „Samim tim što o ’njoj’ govore na taj način, na državu se pozivaju čak i građani koji tvrde da joj se suprotstavljaju: oni ’nju’ krive za svoje neuspehe i nesreću ili za izdaju nacionalnih interesa koje ona pretenduje da predstavlja i čuva. Međutim, tim sitnim činovima esencijalizacije svi oni doprinose da država postane trajan i neodvojiv deo njihovog života… Osim možda u vremenima izuzetno snažnih potresa, većina građana većine zemalja svojim sopstvenim nezadovoljstvom učestvuje u potvrđivanju države kao centralnog legitimizujućeg autoriteta u njihovom životu.“
Da bi omogućio bolje razumevanje neprekidnog procesa prelaženja iz registra državne ideologije i prakse u registar retorike svakodnevnog društvenog života i nazad, o čemu je u ranijim studijama govorio uz pomoć modela disemije, Hercfeld 1995. godine uvodi pojam kulturne intimnosti, koji određuje kao: „Prepoznavanje onih aspekata kulturnog identiteta koji se smatraju izvorom spoljašnje neprijatnosti, ali istovremeno pružaju članovima zajednice osećaj sigurnosti zbog pripadnosti društvu, osećaj prisnosti sa osnovama moći koji obespravljenim ljudima u jednom trenutku može dozvoliti izvestan stepen kreativne neposlušnosti, a već u sledećem doprineti uspešnom zastrašivanju. Kad njeno ispoljavanje postane znak kolektivnog samopouzdanja, kulturna intimnost može dati potporu moći; primer za to su slučajevi u kojima više klase i kolonijalne sile izigravaju skromnost. Kulturnu intimnost čine takozvane nacionalne crte – američka neposrednost, britanska istrajnost, grčka trgovačka umešnost i seksualna nezasitost ili izraelsko neokolišenje, da navedem samo neke – koje pružaju građanima osećaj prkosnog ponosa u odnosu na formalniji ili zvanični sistem moralnih vrednosti, a ponekad i u odnosu na zvanično neodobravanje. To su stereotipi jastva s kojima se članovi zajednice tobože šale na vlastiti kolektivni račun.“
Tragajući dalje za valjanim načinom da iskaže one ideje koje naslućuje, Hercfeld ukazuje na neka važna određenja: „Neprijatnost, gorko-šaljivo prepoznavanje jastva: to su ključna obeležja kulturne intimnosti.“ Hercfeld ovde ukazuje na veoma važnu činjenicu da se osećaj kolektivnog pripadanja ne mora nužno izgrađivati na osnovu pozitivnih stereotipa o sebi (kao što to nacionalistička retorika gotovo uvek čini), nego se to može postići i na osnovu kolektivne krivice i srama koji pripadnici neke grupe osećaju zbog svojih stvarnih ili pretpostavljenih osobina ili postupaka, te onoga što o njima misle „značajni Drugi“. Tako, ako se ograničimo na jedan primer iz Srbije, inat može biti kulturna osobina koju, s jedne strane, ismevaju značajni Drugi, a koja, s druge strane, snažnije ujedinjuje ljude u intimi njihovog samorazumevanja nego što to postižu zvanično više cenjene osobine kao što su istinoljubivost ili poštenje. Skretanje pažnje na simboličku odbrambenu granicu između onoga što mi o sebi smemo da mislimo i kažemo i onoga što smeju i mogu o nama da misle i kažu Drugi, a posebno značajni Drugi, oni koji sebi uzimaju za pravo da donose univerzalno valjane i obavezujuće sudove o svima, pa i nama, i kojima to pravo otvoreno i javno ne sporimo ni mi sami, nego o tome samo poluglasno gunđamo u našoj intimi, spada u najvažnije domete kulturne intimnosti kao analitičke kategorije.
Nešto dalje Hercfeld pokušava da zaobiđe strogo vertikalnu logiku u poimanju sadejstva između državnih elita i slojeva koji im se istovremeno opiru i povinuju, i namerno zakrivljuje, možda bi se čak moglo reći iskošava svoju vizuru: „Pristup, dakle, ne ide ni ’odozgo naniže’ ni ’odozdo naviše’: osim u usko organizacionom smislu, nema ni posebnog ’vrha’ ni posebnog ’dna’.“ Hercfelda daleko više zanima razumevanje dinamike i međuzavisnosti različitih logika delovanja nego uspostavljanje hijerarhijskih poredaka. Takođe, Hercfeld se trudi da ne „ukotvi“ svoju analizu na bilo kom od sučeljenih nivoa dijaloga, odnosno sukoba, već da za nju obezbedi položaj „slobodnog lebdenja“ i „šetanja između“. U tom smislu on želi da prati kako svaka od sučeljenih društvenih logika nastoji da „uhvati“ i „zarobi“ onu drugu, sebi naoko suprotstavljenu, a pogotovu ga zanima uz pomoć kojih se simboličkih sredstava takvo „hvatanje“ ili „zarobljavanje“ ostvaruje.
Postavljajući načela dinamizma, procesualnosti, antibinarizma, antiredukcionizma i antiesencijalizma u strateško jezgro svog pristupa, Hercfeld nastoji da „uvede u analizu življeno istorijsko iskustvo i time obnovi znanje o društvenim, kulturnim i političkim temeljima – kulturnoj intimnosti – čak i najzvaničnije moći i najapstraktnijeg znanja“. U tom smislu, Hercfeld uspeva da ostvari saznajni pomak u odnosu na modernističku gelnerijansku, pa čak i andersenovsku paradigmu u proučavanju nacionalizma. On to čini na prvom mestu zbog toga što mu koncepcija kulturne intimnosti omogućava da izbegne: a) korenito suprotstavljanje ciljeva i praksi elitnih slojeva i narodnih masa, a pogotovu marginalizovanih grupa; b) redukovanje nacionalističke prakse na nametanje uopštavajuće sličnosti unutar sopstvene zajednice; i v) povezivanje spoljašnje simboličke demarkacione linije Mi–Oni sa unutrašnjom dinamikom između elitnih koncepcija vrline i časti i osećaja pripadanja koji obezbeđuje nametnuta ili samospoznata kolektivna krivica: „Unutar privatnih prostora nacionalne kulture nacionalna sramota može postati ironična osnova intimnosti i naklonosti, drugarstva grešnih.“
Hercfeldovo razmatranje strateške upotrebe kulturne intimnosti različitih društvenih aktera u okviru pojave koju on naziva „socijalnom poetikom“ otvara opštije pitanje upotrebe stereotipa i autostereotipa u različitim vidovima društvene komunikacije. U tom smislu kulturna intimnost za Hercfelda predstavlja način da se opiše dinamika različitih, pa ipak međupovezanih načina proizvodnje i društvene upotrebe stereotipnih slika i predstava o sopstvenoj zajednici. Kako bi to rekao Hercfeld: „Nije stvar u tome da se korišćenje stereotipa (iako su ponekad dostojni prezira) osudi, nego da se postavi pitanje kako i pod kakvim pritiscima ljudi pribegavaju stereotipima, pa ih čak i direktno predstavljaju – glume, da tako kažemo.“ Za pitanja koja se u ovom radu postavljaju od najvećeg interesa je ono koje se tiče korišćenja stereotipnih predstava kao kanala za unutargrupnu komunikaciju. Takav je slučaj sa oblastima stvaralaštva kakve su nacionalna književnost ili nacionalna kinematografija. Umetnička komunikacija sa publikom tada preuzima na sebe različite uloge, poput izgradnje kolektivnog identiteta, prenošenja konstruktivne društvene kritike, te simboličkog uključivanja u zajednicu, odnosno isključivanja iz nje.
Kulturna intimnost u kadru: primeri stereotipnog samopredstavljanja u srpskom i jugoslovenskom filmu
U ovom odeljku rada pokušaću da na osnovu pregleda malog, nereprezentativnog broja primera ponudim okvirnu sistematizaciju oblika stereotipnog samopredstavljanja i samorazumevanja koji počivaju na opozicijama državno/ oficijelno – narodsko/marginalno, te prihvatljivo/poželjno – neprihvatljivo/sramno u različitim fazama razvoja srpske kinematografije. Istovremeno ću nastojati i da utvrdim koji se od prikazanih oblika stereotipnog predstavljanja sopstva mogu valjano analizovati uz pomoć Hercfeldove kategorije kulturne intimnosti i šta se takvom analizom postiže.
Iako literatura ne oskudeva u upotrebljivim periodizacijama jugoslovenske i srpske kinematografije, ogled koji je pred čitaocem ne iziskuje tačan vremenski okvir, jer u ovoj fazi istraživanja akcenat još nije na detaljnoj istorijskoj i društvenoj kontekstualizaciji. Primeri će zbog preglednosti biti razvrstani kombinovanjem najrudimentarnijeg hronološkog (1896–1945; 1945–2000; 2000–2010) i tematskog kriterijuma (ratni film o Prvom svetskom ratu, partizanski ratni film, film crnog talasa; romski film, film o rodnim stereotipima; tragična komedija, angažovani autorski film).
Prvi period
U periodu od nastanka srpske kinematografije do Drugog svetskog rata može se izdvojiti nekoliko važnijih stereotipnih predstava o Srbima koje je opravdano dovesti u vezu sa Hercfeldovim pojmom kulturne intimnosti. Prva takva predstava sastoji se od isprepletenih slika srpskog naroda kao žrtve istorije (svima poznati „turski jaram“) i naroda koji se sam svojim snagama od tog jarma oslobađao pod vođstvom očeva nacije kao prekih, surovih i tvrdoglavih, ali pravednih osvetnika. Takav spoj slika ponuđen je u prvom srpskom igranom filmu Karađorđe ili život i dela besmrtnog vožda Karađorđa (Čiča Ilija Stanojević, 1911), za koji se dugo verovalo da je izgubljen. Motivi Nacije kao žrtve istorije, Naroda kao delatnog istorijskog aktera sposobnog za samooslobođenje, te Karađorđa kao harizmatskog vođe koji pokreće i daje smer težnjama naroda, koji se u Stanojevićevom filmu uspostavljaju i prepliću kao tropi govora srpske nacionalne elite o istorijskoj sudbini srpske nacije, posle tragičnih i herojskih iskustva iz balkanskih ratova i Prvog Svetskog rata preinačeni su u motive „Golgote i vaskrsa Srbije“, „osvete Kosova“, te „nepokolebivog i nesebičnog srpskog seljaka – vojnika koji oslobađa domovinu prestižući francusku konjicu“. Pred kraj perioda, pomenute slike stopile su se zajedno u motiv Srba kao „osloboditelja i ujedinitelja“ novonastale Kraljevine SHS, odnosno Kraljevine Jugoslavije. Složeni skup slika i predstava o Srbima i njihovoj istorijskoj sudbini razvijan je i upotpunjavan u to doba u igranim i dokumentarnim filmovima kao što su Sa verom u Boga (Mihajlo Al. Popović, 1932), Proslava 550. godišnjice Kosovske bitke (Kosta Novaković, 1939), ili Golgota Srbije (Stanislav Krakov, 1940). Slika o Srbima kao o junačkim i nesebičnim stvaraocima države, koji su za nju bili spremni da žrtvuju sve, dok su oni kojima je sloboda „podarena“ u tom poduhvatu uzvraćali samo stalnim optužbama o „srpskoj hegemoniji“, da bi na kraju izdali i državu u kojoj su prvi put u svojoj istoriji stekli slobodu i svoju braću oslobodioce, izrasla je posle iskustava iz Drugog svetskog rata u najjači i najbolniji srpski autostereotip.
U filmovima koji se bave sudbinom nacije moguće je tada razaznati najmanje dva izdvojena glasa, koji doduše nisu uvek predstavljeni u podjednakom intenzitetu. Prvi, o kome je do sada bilo više reči, poistovećuje se sa državotvornom politikom i govori iz vizure onih društvenih slojeva koji pretenduju da ponude rešenje srpskog, a kasnije i jugoslovenskog nacionalnog pitanja. To je glas koji želi sebe da predstavi kao glas same nacije, kroz koji ona govori o svojim patnjama, iskušenjima i potonjim uspesima, odnosno o svojoj Golgoti i Vaskrsu. Drugi, prvom delimično suprotstavljeni glas, dolazi iz „donjeg“ registra, i govori o tome kako velike istorijske procese proživljava „mali, običan čovek“, onaj akter za koga je rezervisana uloga „neznanog junaka“. Drugi glas neretko kritikuje i dovodi u pitanje stavove i vrednosti koje promoviše prvi glas, i tim pre se može govoriti o njihovom kritičkom dijalogu, pa čak i o svojevrsnoj vizuelnoj polemici. Pri tom se polemika ostvaruje korišćenjem sličnih ili istovetnih simboličkih sredstava, kojima se samo imputirane konotacije razlikuju. Najizrazitiji primer takve dijadne vizure nudi već pomenuti film Sa verom u Boga (Mihajlo Al. Popović, 1931). Događaji koje film opisuje odvijaju se u tri perioda – idealizovanom predratnom zlatnom dobu, svojevrsnoj seljačkoj arkadiji, u kojoj pod brižnim roditeljskim okom stasava nova generacija seoske mladeži; dobu rata u koji hrabro i pomalo naivno odlaze seoski momci kao što je to pre njih činila i generacija njihovih očeva, da bi na bojnim poljima našla svoju veličinu i slavu, ali i hristoliko ispaštanje; najzad poratno vreme, u kome se preživeli i na silu sazreli seljaci – vojnici vraćaju svojim kućama, svaki sa svojim „plodovima rata“. U tom delu filma ukazuje se na strašnu cenu ratnog sukoba, ali se u završnim scenama ipak nagoveštava i teza o dubokoj opravdanosti žrtava koje je podnela srpska seoska mladež kako bi nova „trojedna“ jugoslovenska zajednica mogla da otpočne svoj život. „Kad dorasteš, kad razmisliš, kaz’će ti se samo“ – nezaboravna je para fraza strofe iz Zmajeve pesme Deda i unuk, koju obogaljeni otac upućuje svom sinu dok on sa snebivanjem opipava prazan rukav očeve uniforme. Pa ipak, ono što se u prethodnim veoma ubedljivim kadrovima prikazuje (majčina vizija na samrti u kojoj joj se sin priviđa kao razapeti Hrist, vojnikovo buđenje posle amputacije ruke i njegova rezignacija kada shvata svoju sudbinu, izraz dečakovog lica prilikom dodirivanja očevog praznog rukava) ide u prilog tezi da autor daje veći značaj odmerenom žaljenju zbog onoga što je u ljudskom smislu izgubljeno nego radosti zbog onoga što je u političkom smislu dobijeno. Autorska poruka se u ovom filmu pokazuje kao višeglasna skoro do kontradikcije, pa ipak ona zadržava umetničku ubedljivost. S merom i s mnogo manje gorčine nego što to radi Laza K. Lazarević u pripoveci Sve će to narod pozlatiti, u filmu se otvara jedno specifično polje kulturne intimnosti, polje na kome se sučeljavaju nacionalni ponos i lična tragedija, nacionalistički snovi i poratne realnosti, i kome će se srpska književnost i kinematografija vraćati sa podeljenim uspehom na kraju dvadesetog i početkom dvadeset prvog veka (Sveti Georgije ubiva aždahu, drama Dušana Kovačevića iz 1984, i film iz 2009, r. Srđan Dragojević).
Autor: prof. dr Slobodan Naumović